ستون ریز ریلی

فروش ستون ریز (ستون ریز بتن)
ستون ریز یک دستگاه ارابه شکل می باشد جهت ریختن ستون ها می باشد که در ظرفیت های مختلف ساخته و به بازار عرضه می شوند.

مشخصات فنی ستون ریز
ستون ریز

این دستگاه از یک باکت جابه جا شونده، نقاله جهت هدایت مخزن به بالای ستون، الکتروموتور، گیربکس، سیم بکسل و قرقره جهت جابه جایی و بالا بردن مخزن و همچنین 4 چرخ جهت جابجایی و انتقال راحت دستگاه درظرفیت های مختلف ساخته و به بازار عرضه می شوند.

مزایای استفاده از ستون ریز ارائه شده توسط شرکت فامکو
افزایش سرعت بتن ریزی، کاهش زحمات و هزینه های مربوط به کارگران
سهولت مونتاژ و دمونتاژ دستگاه
ایمنی بالا و تضمین سلامتی کارگران
بالا بردن ضریب اطمینان و از بین بردن خطر سقوط باکت 5- راحتی مونتاژ و دمونتاژ دستگاه
کاربرد دستگاه ستون ریز
قابل استفاده جهت ریختن ستون های از ارتفاع 2 تا 7 متر
بتن ریزی دیوارهای برشی و قالب های ستون
بتن ریزی ستون
ستون: به عضوی از ساختمان گفته می شود که به صورت عمودی در ساختمان نصب گردیده و تحمل نیروهای محوری را دارد، ستون ها از ارکان بسیار مهم به حساب می آیند. امروز ستون ها یا از جنس فولاد یا از بتن مسلح ساخته می شوند.

مراحل بتن ریزی ستون ها به شرح ذیل می باشد:

آرماتوربندی
بعد از بریدن اندازه دقیق میل گردها و ساخت خاموت موردنیاز کارگرها شروع به آرماتوربندی ستون ها می کنند. بدین صورت که در جای ستون ها در ادامه بر روی میلگردهای انتظار ستون ها شروع به ساخت شبکه آرماتور می کنند.

ستون ریز

قالب بندی ستون
قالب بندی معمولا به 3 صورت انجام می گردد: 1- قالب بندی فلزی 2- قالب بندی چوبی 3- قالب بندی آجری

رایج ترین نوع قالب ها، قالب های فلزی هستند. قالب های فلزی به اندازه های متفاوت وجود دارد که باید با استفاده از پین آن ها را به هم چسباند. قالب ها را با توجه به ابعاد ستون ها به صورت گونیا روی زمین می سازند، پس از ساخت قالب ها بخش درونی آن ها را با روغن آغشته می کنند تا پس از بتن ریزی بتن به قالب ها نچسبد. بعد از آن با توجه به نقشه های سازه مکان دقیق قالب ها را توسط دوربین نقشه برداری روی زمین علامت گذاری می کنند. پس از آن قالب ها را توسط تاور کردن برداشته شده و در جای تقریبی خود قرار می گیرد. سپس دو قالب گونیا شکل توسط کارگرها در جای دقیق خود قرار می گیرد و به یکدیگر پین می شود. برای استحکام بیشتر و جلوگیری از جدا شدن آن ها در هنگام بتن ریزی پشت قالب ها میله هایی را به صورت تکیه گاه قرار می دهند.

ستون ریز

تراز کردن قالب ها
بعد از آرماتوربندی و بستن قالب ها پیش از مرحله بتن ریزی بایستی از تراز بودن قالب ها اطمینان حاصل گردد. این عمل بدین صورت انجام می شود که بسته به اندازه دیوار ریسمان هایی را به صورت عمودی به قالب می بندند و فاصله قالب تا این ریسمان ها را اندازه می گیرند که برای تراز بودن قالب ها بایستی فاصله ابتدا و انتهای قالب از ریسمان یکسان باشد.

بتن ریزی ستون
در بتن ریزی ستون ها توجه به موارد زیر الزامی می باشد:

جهت بتن ریزی ستون ها معمولا بتن را توسط ماشین های حمل بتن (میکسر) در محل بتن ریزی می آورند، باید دقت شود هیچ گاه بدون نظارت مهندس ناظر به بتن آب اضافه نگردد چون این امر مقاومت بتن را به شدت کاهش می دهد.
هنگام تخلیه کردن بتن از میکسر، مقداری از بتن که در ابتدا از میکسر تخلیه می گردد دانه بندی مناسبی نداشته و نمی توان از آنها در کارهای ساختمانی استفاده کرد.
ستون ریز بتن

در بتن ریزی حتما باید از دستگاه ویبره استفاده کرده و پیمانکاران موظف به چک کردن دستگاه ویبره خود و اطمینان حاصل کردن نسبت به کارکرد درست آن می باشند.
ستون ریز بتن

انواع ستون های بتنی از نظر شکل مقطع

ستون های با مقطع مربع، (حداقل ابعاد مقطع 30×30 سانتیمتر)
ستون با مقطع مربع مستطیل، (حداقل ابعاد 40×25 سانتیمتر)
ستون هایی با مقطع چند ضلعی منتظم، (حداقل طول ضلع 20 سانتیمتر)
ستون هایی با مقطع دایره (استوانه ای)، (حداقل قطر مقطع 25 سانتیمتر)
رعایت نکات زیر در ستون ریزی الزامی می باشد:
آرماتورهای ریشه، باید به وسیله خاموت به هم متصل شده و داخل پی به خوبی استقرار پیدا کند در حقیقت باید خاموت های ستون مثل ریشه درختان تا داخل پی ادامه یابد.
فروش ستون ریز

چنانچه قالب های مورد استفاده برای بتن ریزی نو نباشند و از قالب هایی استفاده شود که قبلا برای بتن ریزی استفاده شده است باید تکه های بتن که از بتن ریزی قبلی بر روی قالب مانده اند را از قالب جدا کرد سپس با جارو، خرده بتن را از روی قالب تمیز کرد.
برای اتصال بهتر بتن سقف با بتن سر ستون، میلگردهای انتظاری در سر ستون تعبیه می شوند.
بالابر ستون ریز ریلی

بعد از اتمام بتن ریزی و ویبره کردن ممکن است تراز قالب بتن به هم بخورد (به علت فشار جانبی ارتعاشات ویبره) به همین دلیل بعد از اتمام بتن ریزی و ویبره کردن دوباره قالب را شاقول می کنند و تنظیمات قالب را انجام می دهند.
برای آب پاشی حتما از گونی برای پیچیدن دور ستون های استفاده کنید، و گونی ها را خیس نگه دارید. بدون گونی عملا به دلیل سطح زیاد ستون، آب پاشی تنها هیچ تاثیری روی آن نمی گذارد، بالاخص در تابستان که هوا گرم است و میزان تبخیر بسیار بالاست.
نکات ستون ریزی

در ستون های طبقه آخر برای مهار کامل میلگردها بایستی میل گردهای طولی با زاویه 90 درجه خم شود. طول مهاری خم با توجه به قطر میلگرد طولی بایستی رعایت شود.
بتن ریزی قالب های ستون

انتقال بارها به پی وظیفه اصلی ستون ها می باشد، همین مسئله انتخاب محل ستون ها و فاصله آنها از یکدیگر را بسیار حائز اهمیت می کند. فاصله ستون ها و محلی که ستون انتخاب می گردد بر این اساس تعبیه می شود که بتوان با کمترین تعداد ستون، کل بارهای ساختمان به زمین منتقل گردد. در صورتی که فواصل بین ستون ها از حد معمول کمتر بوده، فضاها کاهش پیدا می کند و اگر فواصل بین ستون هاز از حد معمول بیشتر شود، مقاطع تیر و ستون افزایش پیدا کرده که این مورد نه تنها از نظر اقتصادی به صرفه نبوده و ایجاد آویز در تیرها را اجباری می کند.