شورینگ

شورینگ چیست؟
برای بسیاری از پیمانکاران تازه کار آشنایی با سبک های جدید اجرای داربست به منزله پیشروی و برداشتن یک گام جدید در سرعت بخشیدن در کار است، و به همین دلیل برای آنها پاسخ به سوالاتی مانند شورینگ چیست بسیار تعیین کننده است. شاید از نظر افراد عادی، داربست ها تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته باشند. اما تجربه نشان داده که پیاده کردن یک داربست به صورت یک اسکافلد مثلثی نسبت به سایر شیوه ها متفاوت است.

داربست شورینگ
اصولا داربست ها به عنوان یک سازه موقتی در اجرای پروژه های بزرگ استفاده می شوند. نحوه قرار گرفتن اجزاء داربست در تعیین میزان باربری آنها و میزان تحمل وزن تاثیر مستقیم  دارد. پیاده سازی داربست ها برمبنای بخش های مثلثی و در اضلاع ۱۲۰ سانتی متر تحت عنوان داربست مثلثی یا اسکافلد شورینگ یا داربست شورینگ شناخته می شود.

این داربست ها از یک صفحه کفی مخصوص مطابق با اندازه اصلی داربست تشکیل شده که الگوی قرارگیری سایر قسمت ها بر مبنای اندازه این قسمت اجرا می شود. مزیت اصلی اسکافلد شورینگ این است ک می توان آن را در ارتفاع متغیر مونتاژ کرد و برای پیاده سازی آن نیازی به کارگر ماهر نیست.

نحوه اجرای داربست مثلثی
داربست شورینگ از چند قسمت به اسم صفحه کفی میله مهار به صورت ضلعی و قطری، پیچ تنظیم یا همان سرجک و پین داربست تشکیل شده است. این سبک از داربست با مقطع مربعی شکل اجرا می شود که در هر حالتی ضلع آنها ۱۲۰ سانتی متر است. ارتفاع این داربست ها در قالب ۵۰، ۷۵ و ۱۰۰ سانتی متر است. اتصال میله های داربست به صورت نر و ماده انجام می شود و از پیچ تنظیم برای نگه داری یکدیگر استفاده می شود. میله مهار به صورت قطری و ضلعی هم در افزایش باروری داربست و هم در حفظ ساختار آن تاثیر گذار است.

نکته ای که  در اینجا وجود دارد این است که اسکافلد شورینگ در قالب مربعی شکل توانایی تحمل وزن بالایی دارد و به همین دلیل بهترین انتخاب ممکن برای سازه های بزرگ مانند پل­های شهری و سازه های بزرگ صنعتی هستند.

دلیل انتخاب اسکافلد شورینگ
پیمانکاران و صاحبان پروژه های ساختمانی هر کدام به دلایل خاصی استفاده از داربست مثلثی را ترجیح می دهند. ساده ترین دلیل کاربرد این شیوه، پیاده سازی آنها بر مبنای نرو مادگی و عدم نیاز به کارهای فنی پیچیده است. در حقیقت، بدون نیاز به استخدام کارگران فنی به راحتی می توان چندین و چند متر از داربست مثلثی را تنها با ۲ کارگر معمولی اجرا کرد. از طرف دیگر، به طور میانگین وزن هر متر مکعب از این داربست در حدود ۴۴ کیلوگرم است و حتی در برخی از شیوه های اجرا توانایی باربری تا ۱۳ تن را دارد. این نشان می دهد که به کارگیری داربست های شورینگ در کفراژ بندی دال بتنی و همچنین زیرسازی پل ها بهترین انتخاب ممکن است.

اگرچه استفاده از اسکافلد شورینگ این امکان را به می دهد که ارتفاعات بالا مانند ۱۰ متر را به خوبی پوشش دهیم، اما این ایراد هم در کار آنها وجود دارد که فضای کارگاهی محدود بوده و این ممکن است کیفیت کار پیمانکار را تحت تاثیر قرار دهد.