قالب ستون گرد

قالب گرد
قالب گرد به صورت دو نیم‌ دایره طراحی و تولید می‌‌ شود و غالبا در ساخت ستون کاربرد دارد. این دو نیم ‌دایره را توسط پیچ و مهره ‌های مخصوصی به یکدیگر متصل می‌ کنند. لازم به ذکر است که عمل اتصال توسط پین‌ و گوه یا کلمپس انجام می ‌شود. از قالب‌ های گرد به جای قالب‌ های مربع و مستطیل جهت قالب زدن ستون استفاده می ‌کنند.

بیشترین کاربرد قالب‌های گرد در ساخت ستون می‌ باشد. برای مثال اگر در قالب بندی ستون‌ های گرد با قطر کوچک تر از 2 متر از قالب بتن مدولار کمانی استفاده شود کیفیت کار پایین می‌ آید. بنابراین قالب های گرد می توانند انتخاب مناسبی برای ساخت ستون ها به شمار روند.

برای ساخت ستون‌ های گرد در سازه ‌های بتنی، مانند پایه پل ‌ها و پارکینگ‌ های طبقاتی، از قالب گرد استفاده می ‌شود. به این صورت که این قالب ‌ها به صورت دو تکه تولید و در نهایت توسط پین و گوه یا کلمپس به همدیگر متصل می ‌شوند.

قالب‌ های منهولی که در پروژه‌ های آب و فاضلاب به کار می‌ روند مشخصاتی شبیه به قالب‌ های گرد دارند. اما قالب ‌های منهول برای سهولت در دمونتاژ قالب و خارج کردن از بتن به صورت سه تیکه ساخته می‌ شوند. یعنی از دو بخش معمولی و یک تیکه به نام بچه قالب تشکیل شده‌ اند. درصورتی که قالب منهول به صورت لوله های بتنی که قابلیت اتصال به هم را داشته باشند، ساخته می شوند و باید در ابتدا و انتهای قالب رینگ تعبیه شود. به این صورت که به دلیل داشتن فاق و زبانه باعث ایجاد حالت نر و مادگی می ‌شود و اتصال لوله ‌های سیمان را به یکدیگر آسان خواهد کرد.

مشخصات قالب گرد
مشخصات قالب گرد به این صورت است که ضخامت ورق رویه در آن 3 میلیمتر می ‌باشد و استیفنرهای آن از تسمهx60  8 میلی متر به صورت نورد شده تشکیل شده است. این نوع قالب برای اجرای ستون‌ های گرد با قطر پایین کمتر از 2 متر کاربرد دارد. دو پانل که کنار یکدیگر قرار دارند و توسط پین و گوه یا بست قورباغه‌ ای به هم متصل شده ‌اند قالب‌های گرد را تشکیل می ‌دهند. زمانی که سازه گرد قطر بالایی دارد برای ایجاد مقاومت بیشتر از ناودانی به جای استفاده از ورق 5 برای مهار پیرامونی و مهار عمودی از قالب گرد استفاده می‌ کنند.

مقاطع ستون‌ های گرد از دو سگمنت 180 درجه تشکیل شده است. اجزای قالب مدولار ستون‌های گرد توسط کلمس فولادی نشکن به همدیگر وصل شده‌ اند. کلمس‌ ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند؛ به طوری که با ضربه چکش در محل خود قرار می ‌گیرند. یکی از کاربردهای قالب‌ گرد این است که در پل سازی و ساختمان‌های غیرمتعارف بلند یعنی بیش از 5 متر به کار می‌ روند.

لازم به ذکر است که سطح نمایان بتن یا اکسپوز در این سازه‌ ها اهمیت بالایی دارد. قالب‌ های ستون‌ های گرد اگر توسط ورق فولادی تهیه شوند، از سطح بسیار خوب و استقامت بالایی برخوردار خواهند بود. بنابراین در جنس فولادی از کیفیت و طول عمر بالایی برخوردار هستند.

نکات طراحی و ساخت قالب گرد
موقع طراحی و ساخت قالب گرد باید به موارد و نکات زیادی توجه داشت. از نکات مهم موقع طراحی این است که این گونه قالب‌ها به چه تعداد دفعاتی استفاده شده‌اند. بنابراین باید به تعداد دفعات تکرار قالب توجه کنید.

در هر مرحله ارتفاع بتن ریزی باید با دقت خاصی مشخص شود. پس در هر مرحله به ارتفاع بتن‌ ریزی توجه کنید. بنابراین بهتر است تجهیزات بتنی و ارتفاع ستون بتنی را قبل از شروع کار پیش بینی کرد. همچنین اگر سرستون وجود داشته باشد باید به مشخصات هندسی آن توجه داشت.

در صورتی که قطر ستون‌ های گرد از یک متر کمتر باشد نیازی به استفاده از کلاف فولادی نیست. اما اگر قطر بزرگ‌ تر باشد برای جلوگیری از تابیدگی و تغییر شکل مقطع باید از کلاف استفاده کرد؛ به این صورت که کلاف را به مقطع جوش می‌ زنند. بهترین محل برای نصب قلاب جرثقیل و تجهیزات جانبی روی آن می‌ باشد.

به بخش بالای ستون سرستون گفته می ‌شود که گاهی اوقات به صورت جدا از بدنه ستون ساخته می‌ شود. این کار مانع از ساخت مجدد قالب جهت تطابق با اندازه‌ های مختلف تیرها انجام می ‌شود. بهتر است بدانید که موقع ساخت دال ‌های بتنی تخت همزمان با قالب بندی سرستون قارچی قالب بندی دال هم انجام می‌ شود.

ستون ‌ها بر اساس شکل و نحوه اجرا به چند دسته اعم از ستون با مقطع گرد، ستون با مقطع مربع، ستون با مقطع مستطیل و ستون با مقطع چند ضلعی تقسیم می‌ شوند. در اجرای قالب گرد ستون، پس از اجرای مرحله آرماتوربندی، بعد از بستن میلگردهای عمودی ستون و خاموت‌ ها و سنجاق‌ های مربوط به ستون گرد، در نهایت با نصب اسپیسرهای مناسب ستون گرد را آماده قالب بندی می ‌کنند.

سپس سطح قالب فلزی گرد را با روغن مخصوص قالب فلزی لغزنده می ‌کنند و با این کار عملیات قالب بندی ستون گرد شروع می ‌شود. در آخر پنل ‌های قالب گرد را توسط پین و گوه و بست کلمپس به یکدیگر وصل می‌ کنند که پس از شاقول شدن ستون آماده بتن ریزی خواهد شد.

مزایای قالب گرد
این نوع قالب ‌ها از مزایای خاصی برخوردار هستند. یکی از مزایای آن ها این است که کار کردن با این قالب‌ ها بسیار راحت و آسان می ‌باشد. همچنین استفاده از قالب گرد باعث تسریع عملیات اجرا خواهد شد. بنابراین برای افرادی که زمان پروژه برای آن ها اهمیت بالایی دارد، توصیه می‌ شود از این نوع قالب‌ استفاده کنند. یکی دیگر از مزایای خاصی که این نوع قالب نسبت به قالب‌ های دیگر دارد این است که زیبایی کار موقع استفاده از این قالب‌ ها دو چندان خواهد بود.

کاربرد قالب گرد
برای قالب بندی و بتن ریزی ستون‌های استوانه‌ای و گرد از قالب‌ گرد استفاده می‌ کنند. این قالب‌ های استوانه‌‌ای برای ساخت ستون پل‌ها، مساجد، هتل‌ها، ساختمان‌ها و مجتمع‌های اداری و تجاری کاربرد دارند. لازم به ذکر است که در پروژه‌های مربوط به اماکن عمومی برای ایجاد جلوه زیبا و شکیل بعد از پایان بتن ریزی دور ستون‌ ها پوششی ایجاد نمی‌ کنند. زیرا از نظر معماری ستون گرد بتنی بدون پوشش جلوه زیباتری خواهد داشت.