پله دسترسی

پله دسترسی (پله موقت) پله هایی هستند که در زمان ساختمان سازی برای رفت و آمد کارگران و حمل مصالح مورد استفاده قرار می گیرند.  از این پله ها همچنین در پروژه های صنعتی برای انتقال وسایل و قطعات مورد نیاز و رفت و آمد مهندسان و کارگران برای انجام تعمیرات استفاده می شود. طراحی و ساخت این پله ها باید بر اساس معیارها و اندازه های اصولی انجام بگیرد.

آشنایی با پله دسترسی (پله موقت)
همانطور که در بالا نیز اشاره شد، این پله ها به صورت موقت برای رفت و آمد و تردد در حین ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. هنگام طراحی و ساخت این نوع پله از پله های ساختمانی، فاکتور های مهمی را باید در نظر گرفت. این فاکتورها شامل موارد زیر می باشد:

تعداد رفت و آمد نفرات در هر روز باید مشخص شود. اینکه میزان رفت و آمد در طول هر روز چقدر است و چه تعداد افراد روی پل رفت و آمد خواهند داشت. پله مورد استفاده باید توانایی مقاومت حداکثر وزن ممکن را داشته باشد.
تعداد رفت و آمد همزمان افراد نیز هنگام ساخت پله باید در نظر گرفته شود.  حداکثر تعداد افراد قرار گرفته روی پله فاکتور بسیار مهم در ساخت پله  می باشد که حتما قبل از ساخت باید به آن توجه کنید.
ارتفاع پله و اندازه آن فاکتور مهم دیگری هنگام ساخت پله دسترسی (پله موقت) می باشد. در واقع ارتفاع و اندازه پله نباید به اندازه ای زیاد باشد که رفت و آمد روی آن را سخت کرده و انتقال مصالح را با مشکل مواجه کند. در صورتی که ارتفاع پله ها نیز کم باشد، مجبور هستید تعداد پله ها را افزایش داده و هزینه بیشتری هنگام ساخت و ساز پرداخت کنید.
میزان بارهای وارده جانبی به جز وزن افراد فاکتور مهم دیگر برای ساخت پله های موقت و یا پله های تخصصی می باشد. پله های موقت باید توانایی تحمل تمامی بارهای جانبی مانند برف و باران، وسایل جابجایی قطعات و وزن مصالح را داشته باشد.
محدودیتی که در ساخت و قرار گیری پله ها دارید و همینطور وضعیت مهاربندی به سمت طرفین نیز دو فاکتور مهم است که باید به آن توجه نشان دهید. باید به این نکته توجه داشته باشید که پله ها تا چه اندازه فضای خالی در طرفین داشته و فضای استاندارد باید به اندازه کافی و استاندارد رعایت شود.

قیمت پله دسترسی (پله موقت)
 قیمت این پله ها با توجه به مزایایی که دارند، بسیار مقرون به صرفه بوده و هزینه های بعدی شما را تا حد ممکن کاهش می دهد.

مهم ترین مزیت استفاده از این پله ها کاهش حوادث و افزایش ایمنی می باشد. جالب است بدانید در صنعت ساختمان سازی بعد از مرحله گود برداری و ساخت اسکلت، بیشتری حوادث و خطرات جانی مربوط به چاله آسانسور، راه پله و سقوط از داربست می باشد. این نوع پله ها میزان ایمنی در کار را تا حد زیادی افزایش می دهد و احتمال بروز خطر را کاهش خواهند داد.

 مزیت دیگر استفاده از پله دسترسی (پله موقت) کاهش هزینه ها در حین ساخت می باشد. زمان ساخت سازه های چند طبقه شما در هر شرایطی نیاز به رفت و آمد به طبقات بالا را دارید.  برای این کار راه های مختلفی مانند ساخت پله کامل به وسیله آجر،  نصب آسانسور نفر رو کارگاهی، ساخت پله موقت و غیره وجود دارد.  اما در این میان استفاده از پله دسترسی (پله موقت) کم هزینه ترین روش برای دسترسی به طبقات بالاتر می باشد.

افزایش سرعت مزیت دیگر استفاده از این نوع پله ها در حین ساخت و ساز می باشد. رفت و آمد و تردد روی این پله ها بسیار ساده بوده این مسئله سرعت عملکرد را تا حد ممکن افزایش می‌دهد. افزایش سرعت کاری باعث می شود که پروژه در زمان کوتاه تری انجام شده و هزینه نهایی شما کم تر شود. در واقع شما با استفاده از این نوع پله ها به دو صورت در هزینه های خود صرفه جویی می کنید. از طرف دیگر از آن جا که برخلاف آسانسور شما نیازی به پرداخت هزینه برق ندارید.

خرید پله دسترسی (پله موقت)
برای خرید پله های دسترسی می توانید شرکت های مهندسی مختلفی را انتخاب کنید. این شرکت ها باید کادری متخصص داشته و کارهای خود را در نهایت کیفیت انجام دهند. برای ساخت و خرید پله های دسترسی یا موقت در پروژه های ساخت و ساز خود می توانید از مهندسان خبره شرکت مهندسی آرتا بنیان صنعت کمک بگیرید. آرتا بتن مجری پروژه های ساختمانی مختلف بوده و با داشتن مهندسانی متخصص و با تجربه می تواند کاری در نهایت کیفیت را به شما ارائه دهد.