قالب خاص

قالب خاص (سفارشی) بتن:

قالب های فلزی خاص  نظیر قالب خاص ستون و سرستون، قالب فلزی خاص نیوجرسی، قالب فلزی خاص تیر و دال، قالب خاص بتنی تیر برق، قالب بتن خاص مقاطع مدور، قالب خاص جدول بتنی، قالب بتن خاص منهول گرد، قالب فلزی خاص دیوار پیش ساخته و غیره قالب های بتن خاص بشمار می آیند که همه این قالبها در گروه صنعتی ریحانی طراحی و تولید می گردند. درحقیقت قالب های خاص بتن قالب هایی هستند که در اشکال و ابعاد مشخصی و برای سازه های خاصی تولید و ساخته میشوند. این قالب ها برای سازه های قوسی شکل , شیبدار , با فرورفتگی و برجستگی و یا دارای زاویه مورد استفاده قرار می گیرند.  معمولاً در قطعات با ابعاد بزرگ که برای ساخت آن‌ها نیاز به حجم زیادی بتن‌ریزی یکپارچه وجود دارد قالب‌های خاص بتن کاربرد دارند.

ضخامت ورق های مورد استفاده در قالب های مدولار و خاص چگونه است؟

ورق‌های مورد استفاده در قالب‌های خاص بتن ممکن است ضخامتی تا 8 میلی متر نیز داشته باشند  اما ورق‌های مورد استفاده در قالب‌‌های مدولار ضخامت 3 یا 5 میلی‌متر دارند. زوایای قالب‌های مدولار 90 درجه‌ می‌باشد و برای قطعاتی که دارای زوایای غیر از 90 درجه می‌باشند نیز باید از قالب خاص بتن استفاده شود.

کاربرد قالب های بتن خاص :

قالب بتن خاص بیشتر برای سازه هایی باید مورد استفاده قرار بگیرد که نمی توان از قالب های معمولی استفاده نمود. هنگام ساخت اين نوع از قالب ها علاوه بر معيارهای باربری و تغيير شکل بايد امکان باز و بسته کردن و حمل و تنظيم قالب مورد توجه قرار گیرد. بدون شک طراحی و ساخت چنین سازه های نیاز به استفاده از تجهیزات جدید و متفاوت نیز دارد که به طور تخصصی و دقیق مورد استفاده قرار گیرند.

گروه صنعتی ریحانی قادر به تولید انواع قالب های خاص را بر اساس نقشه ارسالی شما می باشد. قالب تونل فرم ، قالب نیوجرسی،قالب پیش ساخته ، قالب بالارونده ،قالب دیواری ، قالب معمولی ، قالب بتن کول و … توسط گروه صنعتی ریحانی طراحی و تولید می گردد. 

بعضی از قالب‌های بتن خاص طوری طراحی می‌شوند که بدون نیاز به بازکردن قابلیت حرکت داشته باشند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان قالب بالارونده و تونل لاینینگ را نام برد. 

قالب های سفارشی

قالب خاص نیوجرسی
ساخت قالب خاص (سفارشی) بتن : همانطور که گفته شد قالب های بتن خاص بر اساس نیاز پیمانکاران برای اجرای سازه های خاص به کار می روند. اولین گام تهیه نقشه قالب است که مطابق با نوع سازه طراحی میشود سپس نقشه اجرایی سازه و نقشه قالب بندی با جزییات کامل در اختیار دفتر فنی قالب سازی گروه صنعتی ریحانی ارسال میگردد. نقشه قالب توسط مهندسین فنی ملاحظه و بعد از تاییدیه و طی نمودن مراحل مربوطه جهت ساخت به کارگاه تولید ارسال میشود. ساخت قالب های خاص بدلیل انحنا و اعوجاج در قالبها کمی زمانبر است و نسبت به قالبهای مدولار زمان بیشتری برای ساخت نیاز دارند در ضمن قبل و در حین ساخت قالب تمام نکات اجرایی قالب بندی فلزی در جلسه حضوری و یا تماس تلفنی به اطلاع خواهد رسید.

خرید قالب خاص بتن: بطور کلی برای خرید انواع قالب ها به خصوص قالب های خاص باید مراحلی را طی نمود. ابتدا بر اساس نوع پروژه اقدام به تهیه نقشه  نمود سپس نقشه قالب توسط کارشناسان فنی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید جهت ساخت به واحد تولید ارسال  می شود.واحد تولید بر اساس همان نقشه قالب را تولید و در اختیار مشتری قرار می دهد در حقیقیت نوع خرید قالب مدولار با قالب خاص بتن متفاوت است. برای خرید قالب مدولار نیازی به طراحی نقشه نیست ولی ساخت یک قالب خاص مستلزم طراحی نقشه است که توسط کارشناسان و بر اساس نوع پروژه تهیه و تولید می گردد.خرید و فروش قالب خاص دست دوم مشکل است برعکس قالب مدولار کارکرده راحت تر به فروش می رسد. خرید قالب بتن خاص نیاز به طراحی نقشه دارد و غالبا بصورت نو خرید و فروش میشوند. قیمت گذاری کالا بعد از ساخت قالب انجام میشود و چند فاکتور مهم جهت قیمت گذاری در نظر گرفته میشود تا قیمت تمام شده محصول محاسبه شود. گروه صنعتی ریحانی تمامی قالب های تولیدی را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروش می رساند.

فروش قالب بتن خاص : انواع مختلفی از قالب های مدولار و خاص تولید و ساخته میشوند و جهت فروش به بازار عرضه می شوند یکی از این قالبها، قالب خاص است که قیمت آن به علت نوسانات بازار آهن متفاوت است و هزینه تولید و ساخت آن بعد از تکمیل پروژه مشخص می گردد برای فروش یک قالب خاص بتن باید ابتدا هزینه دستمزد کارگران را در نظر گرفت که با توجه به سختی کار هزینه ساخت قالب هم بیشتر خواهد بود. سپس بر اساس وزن قالب و قیمت آهن و ورق استفاده شده برآورد قیمت می شود تا در نهایت با قیمت تمام شده در اختیار مشتری قرار بگیرد. با توجه به اینکه این قالبها برای سازه های خاص ساخته میشوند لذا شرایط خرید و فروش متفاوتی دارد و در مقایسه با قالب های مدولار،دست دوم این قالب های سفارشی کمتر به فروش میرود. بعد از ارائه نقشه توسط مشتریان به واحد فنی سازنده قالب ، کار ساخت و تولید قالب شروع میشود تا در نهایت به شکل دلخواه ساخته شود و در اختیار مشتری قرار گیرد. کیفیت قالب و مناسب بودن قیمت قالب برای مشتریان دو  فاکتور مهم است که تمامی محصولات گروه صنعتی ریحانی این دو ویژگی مهم را در نظر دارند.

قیمت قالب خاص بتن : پس از تهیه نقشه های قالب بندی و برآورد تقریبی وزن و قیمت هر کیلو قالب فلزی بتن توسط قالب سازی , حتما نقشه ها بررسی و تأیید شود زیرا بعد از تایید نقشه و پیش فاکتور برشکاری ورق و ساخت و تولید قالب ها شروع می شود. قیمت قالب خاص بیشتر از قیمت قالب مدولار است و با توجه به جزییات نقشه قالب خاص از حدود 10 تا 100 درصد گرانتر از سیستم قالب بندی مدولار می شود. حتی در سازه های خیلی خاص مثل سازه گنبدی شکل از دو برابر قیمت قالب مدولار هم بیشتر می شود. عامل و فاکتور تعیین کننده قیمت قالب های خاص کیفیت مواد ساخت این نوع از قالب هاست لذا هرچقدر کیفیت مواد استفاده شده بالاتر باشد به مراتب قیمت آنها نیز بیشتر خواهد بود. برای استعلام قیمت و دریافت لیست قیمت قالب های خاص بتنی با واحد فروش و بازرگانی تماس بگیرید. بعلت نوسان قیمت فلزات و مواد اولیه از درج قیمت قالب ها در سایت معذوریم.

انواع قالب های خاص بتن:

دیگر انواع قالب های خاص بتن عبارتند از: قالب ستون ، قالب سرستون، قالب ماهیچه ای، قالب قوسی، قالب تیرهای پیش ساخته (تیرپل)، قالب خاص بدنه سد ،قالب فلزی سقف وافل، قالب دیوار پیش ساخته محوطه، فلاور باکس (گلدان بتنی)، آنتی فر , تتراپاد , ایکس بلاک ( XBlock ) , کلیه قطعات پیش ساخته , کالورت , کانال آب , کانالت , لوله بتنی , ستون گرد , قالب خاص منهول , کانیو , عرشه پل 

گروه صنعتی ریحانی تولیدکننده و صادرکننده انواع تجهیزات قالب فلزی بتن، داربست کاپلاک و سایر داربستها، جک های ساختمانی و همچنین تمامی متعلقات و اتصالات با مواد اولیه درجه یک و با پیشرفته ترین ماشین آلات تولید می شوند. موقعیت این کارخانه در ملارد کرج می باشد.

جمع بندی

هرگاه در یک پروژه‌ی عمرانی نیاز به بتن‌ریزی و قالب بندی وجود داشته باشد، یا امکان استفاده از قالب‌های مدولار وجود ندارد یا با توجه به ابعاد و نحوه‌ی اجرای کار، باید برای آن قالب بتن سفارشی طراحی شود. این نوع قالب‌ها سیستم‌های مشخصی دارند و معمولاً در ساخت سازه‌های ویژه مثل سد، سیلو، برج‌های بلندمرتبه و تونل مورد استفاده قرار می‌گیرند. قالب های خاص یا سفارشی نسبت به قالب های مدولار کاربرد کمتری دارند و همانطور که قبلا گفته شد برای سازه های خاص کاربرد دارند. از نظر قیمت هم قالب های سفارشی گران تر از قالب های مدولار هستند.

البته ممکن است در سازه‌های متداول نیز گاهی ابعاد و زوایایی وجود داشته باشد که برای آن استفاده از قالب بتن خاص یا سفارشی نیاز باشد.  با توجه به پیچیدگی بیش‌تر طراحی و تولید قالب‌های بتن خاص ، مدت زمان لازم برای ساخت آن و همچنین قیمت تمام‌ شده‌ی آن بیش‌تر از قالب‌های مدولار می‌باشد. به این دسته از قالب‌ها، اصطلاحاً قالب سفارشی بتن نیز می‌گویند. معمولا قیمت تمام شده قالب سفارشی نسبت به قالب مدولار بیشتر است. در مورد نحوه ساخت و تولید قالب های سفارشی باید به این نکته مهم توجه داشت که قالب های خاص بر اساس پیچیدگی و دشواری کار کمی متفاوت تر از قالب های مدولار هستند بعبارت دیگر روند ساخت و تولید قالب های سفارشی بتن مدت زمان بیشتری نیاز دارد اگرچه به مراتب گرانتر از قالب های مدولار هستند. گروه تولیدی -صنعتی گروه صنعتی ریحانی آمادگی دارد تمامی قالب های خاص را با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت در اختیار مشتریان عزیز قرار دهد. جهت سفارش خرید و استعلام قیمت با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.