قالب بندی دیوار طرح دار

قالب طرح دار در ساخت پنل‌های بتنی مصور، در ایجاد دیوارهای پیش ساخته با طرح‌های دلخواه کارفرمایان و سرانجام در سیمای قالب‌های تخت در دیواره پل‌ها، تونل‌ها و زیرگذرهای شهری و برون شهری مورد استفاده قرار می‌گيرد‌، به تدریج جایگزین بتن‌های مسطح و یکنواخت شده و مناظر چشم‌نوازی از رویه‌های بتنی را به ناظرین منتقل می‌کند.

ساخت المان‌های خاص، نگاره‌ها، علائم، لوگو و سازه‌های ظریف، با دستگاه‌های برش دقیق CNC و جوش‌های کم ضایعه CO2 صورت پذیرفته و در مجموع نباید دستیابی به هیچ طرح و پدیده‌ای در این عرصه را غیرممکن تصور کرد.

۱ – قالب طرح دار در جا

این قالب‌ها از نظر اجرا بسیار شبیه قالب‌های مدولار بوده و فقط ظاهری مصور دارد. ازجمله قالب‌های ستاره‌ای کوچک و بزرگ، قالب های شیاردار، قالب‌های کرکره‌ای منظم و …

در واقع اجرای قالب‌های فوق در محل سازه و به صورت بتن درجا می‌باشد و مهار آن‌ها با روش‌های استاندارد کارگاهی از قبیل لوله و سولجر و در صورت نیاز جک‌های شاقول کننده خواهد بود.

۲ – قالب طرح دار پیش ساخته

برخی از قالب‌های طرحدار امکان استفاده در محل اجرا نداشته و یا به دلیل سرعت عمل بیشتر به صورت برون کارگاهی بتن‌ریزی می‌شود.

این قبیل قالب‌های مصور فولادی که نمای بتن آنها بسیار حائز اهمیت می‌باشد به اشکال گوناگون و با دقت بالایی تولید می‌گردد تا رویه بهتری را به صورت حفره‌ای یا برجسته و با ابعاد کوچک تا متوسط ارائه دهد.

قرنیزهای کنری عرشه، دیواره‌های پیش ساخته طرحدار، ستون‌ها و پاشنه‌های حاوی طرح‌های متنوع و خاک مسلح زیرگذرهای شهری از این جمله‌اند.